Jak napisać zaproszenia ślubne?
4.jpg

Zdecydowana większość par młodych planuje swoje wesele, przykładając wagę do każdego szczegółu. Pragnie, aby ten dzień był wyjątkowy i na długo zapadł w pamięć zaproszonym gościom. Unikalne musi być wszystko, począwszy od menu, a skończywszy na motywie przewodnim. Olbrzymie znaczenie mają też dodatki takie jak winietki na stoły weselne, dekoracje sali czy zawiadomienia ślubne. Informacja o zaślubinach to pierwszy element, z którym spotykają się bliscy przyszłych małżonków, dlatego tak ważna jest jej forma, zarówno wygląd, jak i treść.

Jak napisać zaproszenie ślubne?

Nie wszystkie młode pary wiedzą, jak wypisywać zaproszenia, żeby nie pominąć żadnej istotnej rzeczy. Podstawowe dane, które powinny znaleźć się na ślubnych zaproszeniach, to imiona i nazwiska narzeczonych, data, godzina oraz miejsce ślubu. Jeżeli para zamierza wziąć ślub konkordatowy, należy podać informację o kościele, w którym odbędzie się ceremonia zaślubin. Jeśli związek małżeński zostanie zawarty w Urzędzie Stanu Cywilnego, również trzeba przekazać gościom, gdzie mają się stawić. Oprócz tego z zaproszenia na ślub rodzina i przyjaciele dowiadują się, gdzie znajduje się sala weselna (lokalizacja oraz obiekt – restauracja, zamek, gospoda, remiza etc.).

W sytuacji, gdy przyjęcie weselne organizują rodzice państwa młodych lub młodzi wspólnie z nimi, nierzadko w treści zaproszeń ślubnych pojawia się taki komunikat. Zazwyczaj wspólnie zapraszają gości na uroczystość. Kolejna istotna kwestia, którą można poruszyć w tekście, to przyjście z osobą towarzyszącą oraz obecność dzieci. Jeśli bliski, którego planujemy zaprosić, to singiel lub singielka, rozsądnie będzie zapytać go wcześniej, czy chciałby zjawić się na weselu z partnerem. Jeżeli natomiast para zamierza ograniczyć liczbę gości (z powodów finansowych lub jakichkolwiek innych), należy od razu o tym poinformować. Najlepiej zrobić to podczas wręczania zaproszenia, a także zamieścić informację na samym zawiadomieniu. 

Kolejna kwestia, dla niektórych dość kontrowersyjna, to ślub i wesele bez udziału najmłodszych. Narzeczeni, którzy podjęli taką decyzję, nierzadko wahają się, nie wiedząc, jak napisać zaproszenia ślubne, aby przekazać to gościom klarownie, ale nikogo nie urazić. Niezależnie od przyczyny powinni dodać odpowiednie treści w zaproszeniu, aby uniknąć niezręcznych sytuacji. Mogą zamieścić tekst o weselu wyłącznie w gronie dorosłych. Taki komunikat zostanie odebrany pozytywniej niż informacja o świętowaniu bez dzieci.

Nieszablonowe treści zaproszeń ślubnych

Większość narzeczonych przeżywa dylemat, nie mając pewności, jak napisać zaproszenia ślubne, aby ich treść spodobała się gościom. Jedni chcieliby stworzyć intrygujący tekst z przesłaniem albo zamieścić w zawiadomieniu zabawny wierszyk. Drudzy wolą postawić na uniwersalne sformułowania – prosty przekaz w oszczędnej formie.

Część młodych wybiera samodzielne opracowanie treści, a część woli powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Gotowe rozwiązania z katalogu to idealna propozycja dla tych, którzy nie wiedzą, jak wypisywać zaproszenia, nie mają czasu lub po prostu nie chcą robić tego samodzielnie.

Klasyczne czy oryginalne zaproszenia ślubne?

Poza zawartością merytoryczną zawiadomienia ślubne budzą zainteresowanie swoją prezencją. Przyszli małżonkowie mają niesamowity wybór wzorów, barw, a nawet rodzaju papieru, na którym mogą wydrukować zaproszenia. Zwolennicy klasycznych rozwiązań zamawiają eleganckie modele, minimalistyczne i przejrzyste albo przykuwające wzrok zdobieniami. Klienci z tej grupy preferują warianty w czerni, bieli lub szarościach, z czytelnym fontem w odcieniach złota czy srebra. Z kolei miłośnicy podążania za trendami lubią zaproszenia utrzymane w modnej kolorystyce.

Ważne miejsce w ofercie sklepów z dodatkami weselnymi zajmują oryginalne zaproszenia ślubne. Dają młodej parze możliwość podkreślenia swoich charakterów albo pasji, upewnienia się, że goście będą pamiętać wyjątkowe wydarzenie, w którym mogli uczestniczyć. Nietuzinkowe zawiadomienia staną się atrakcyjną pamiątką, po którą zaproszony z przyjemnością sięgnie nawet wiele lat po weselu.

/Zdjęcie: Marta Kaczmarek
IG: @mk.fotografiia 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl