Papeteria ślubna - czy to tylko zaproszenia?

Papeteria ślubna - czy to tylko zaproszenia?

Papeteria ślubna to wszystkie elementy papiernicze wchodzące w skład oprawy graficznej uroczystości weselnej. Mówiąc o papeterii, wiele osób ma na myśli głównie zaproszenia, jednak to tylko jeden z głównych elementów całej oprawy aranżacyjnej ślubu. Zatem co to jest papeteria i z czego się składa? Podpowiemy w poniższym tekście. Doradzimy również jak w odpowiedni sposób dobrać papeterię, aby stała się spójnym elementem uroczystości i prezentowała w sposób z elegancki z całością uroczystości.

 

Papeteria co to jest i do czego służy

Za papeterię uważa się z reguły specjalny papier stosowany do pisania listów. Niegdyś były to ozdobne kartki w komplecie z elegancką kopertą w tej samej stylistyce. Z czasem do dekoracyjnych arkuszy papieru służącego do pisania korespondencji prywatnej zaczęto wliczać zaproszenia na uroczystości okolicznościowe, kartki z życzeniami na święta, na urodziny, a także listy gratulacyjne. A współcześnie papeteria – co to jest? Obecnie to rozmaite artykuły papiernicze wydrukowane w określonej estetyce i przeznaczone na konkretne okoliczności.

Najpopularniejsza i najczęściej wybierana okazuje się papeteria ślubna, która jest dostępna w wielu eleganckich oraz unikatowych stylistykach. Służy ona do podkreślenia oprawy aranżacyjnej uroczystości i stanowi wizytówkę uroczystości. Ponadto zaproszenia wydrukowane na starannie dobranej oraz eleganckiej papeterii świadczą o guście pary młodej, a także ich zaangażowaniu w przygotowanie uroczystości i dopracowaniu szczegółów.

 

Z czego składa się papeteria ślubna – podpowiadamy

Do papeterii ślubnej zaliczamy nie tylko zaproszenia dla gości wydrukowane na eleganckim papierze charakteryzujące się modnym wzornictwem oraz oryginalnymi dekoracjami, lecz także inne artykuły papiernicze. Do każdego zaproszenia dołączona zostaje również koperta. Najczęściej w kolorze śnieżnej bieli, jednak coraz częściej można spotkać modele zachowane w tej samej estetyce co zaproszenie. Zatem z czego składa się papeteria ślubna oprócz zaproszeń? Odpowiedź brzmi: z wielu pięknych i unikatowych elementów o spójnym wzornictwie, pozwalających stworzyć piękną oprawę graficzną uroczystości. Należą do nich:

 • winietki dla gości – zwykle umieszczone na talerzykach, zawierające krótkie podziękowanie za przybycie. Spersonalizowana winietka z imieniem i nazwiskiem osoby może posłużyć również za elegancką pamiątkę;
 • kartoniki i pudełka na ciasto oraz inne słodkie łakocie;
 • etykiety na alkohol oraz napoje;
 • - menu weselne;
 • pudełka na koperty oraz na pamiątki dla Pary Młodej;
 • numery stolików;
 • karty z napojami alkoholowymi, (karty win, karty z drinkami);
 • zawieszki na butelki;
 • lista gości;
 • pamiątkowe kartki z podziękowaniami dla gości weselnych;
 • inne artykuły papiernicze wykorzystywane podczas uroczystości ślubnej i zabawy weselnej.

 

Jak w odpowiedni sposób dobrać papeterię ślubną

Najważniejszym krokiem podczas doboru papeterii na wesele jest wybór zaproszeń dla gości. Ich stylistyka powinna nawiązywać do całości estetycznej oprawy aranżacyjnej uroczystości. Warto pamiętać również o tym, że papeteria ślubna to nie tylko zaproszenia, które są pierwszym elementem, z jakim goście weselni mają kontakt. Prawdą jest, że zaproszenia są wizytówką Pary Młodej i zapowiadają, w jakim klimacie odbędzie się uroczystość. Jednak należy pamiętać o tym, aby wszystkie elementy papeterii były dobrane w tej samej estetyce. W tym celu warto odwiedzić sklep papierniczy i skorzystać z pomocy profesjonalistów zajmujących się oprawą graficzną wesel.

Dobór papeterii ślubnej powinien zostać starannie przemyślany, zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym. Należy zwrócić uwagę na jakość papieru poszczególnych elementów. Powinny one zostać wydrukowane na wysokiej jakości papierze cechującym się trwałością na zagniecenie oraz poplamienie. Ponadto intensywność i nasycenie kolorów wydrukowanych napisów oraz wzorów musi być na każdym elemencie papeterii taka sama, podobnie zdobienia powinny zostać zachowane w takim samym stylu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl