Jaką czcionkę wybrać na zaproszenia ślubne?

Jaką czcionkę wybrać na zaproszenia ślubne?

Jako że w przypadku ślubu wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik, nie możesz zapominać o szczegółach. Poza samymi zaproszeniami ślubnymi ważne jest też zwrócenie uwagi na to, jaka czcionka do ich wypełnienia będzie najbardziej pasowała. Przeczytaj, jak wybrać tę odpowiednią, która spełni swoją funkcję i zadowoli nawet najbardziej wybrednych estetów.

O czym pamiętać przy wyborze czcionki?

Elegancki wygląd to nie wszystko. Wybierając czcionki na zaproszenia ślubne, przede wszystkim musisz mieć na uwadze ich funkcjonalny charakter. Na szczęście wśród bardziej lub mniej skomplikowanych rozwiązań kaligraficznych wybór jest naprawdę duży. Już na początku warto odrzucić wszystkie te typografie, które są trudne do rozczytania oraz nie mają polskich znaków diakrytycznych.

Dość przyziemną kwestią będzie również dostępność. Czcionki, których użyjesz w zaproszeniach, mogą być ściągnięte z darmowej bazy. Jednak na niektóre z nich trzeba mieć wykupioną licencję. Będzie to szczególne istotne dla osób, które nie organizują swojego ślubu, tylko w celach zarobkowych robią to dla innych. Wtedy dla legalności przedsięwzięcia warto zwrócić na to uwagę.

To jednak dopiero początek selekcji. Kiedy już odrzucisz wszystkie niewłaściwe czcionki ślubne, możesz zacząć wybierać wśród tych, które pozostały. Taka segregacja przez eliminację bardzo ułatwi Ci zadanie. W sieci znajdziesz bardzo szeroki wybór fontów, często dość podobnych do siebie, co może sprawiać, że o wiele trudniej będzie Ci podjąć decyzję.

Czcionki ślubne – dopasowane do stylu ślubu

No dobrze, część rzeczy już odrzuciłeś, jednak nadal zbiór będzie zbyt liczny? W tym momencie warto zastanowić się, jak mają wyglądać Twoje zaproszenia ślubne i wykorzystane na nich czcionki. Istotne będzie zestawienie oczekiwań ze stylem całego wesela, tym bardziej jeśli w planach masz imprezę tematyczną, utrzymaną w jakimś stylu, np. rustykalny. To również pomoże nam określić, czy poszukiwane fonty powinny być bardziej zaokrąglone, przypominające pismo odręczne itp.

Często stylistyka wesel opiera się na jasnych, pastelowych kolorach, bieli i ozdobach w formie delikatnych kwiatów, serduszek i gołębi. Taki styl wymaga dość delikatnych linii, które mogą tworzyć zawijasy i dodatkowe ozdobniki wokół liter. Dla osób lubiących klasyczne ślubne rozwiązania ciekawym pomysłem mogą być czcionki inspirowane pismem starożytnych Rzymian, gdzie znaki opierają się o proste, pionowe kolumny. Są one pozbawione zbędnych ozdób, choć bardzo skrupulatnie zaprojektowany krój tchnie spokojem i eleganckim minimalizmem, odpowiednim na stonowane i subtelne zaproszenia. Inni decydują się na pismo w stylu gotyckich run czy pochylone fonty odręczne. Z kolei na osoby, które lubią się wyróżniać i planują ślub w oryginalnym stylu, czeka bogaty wybór stylizowanych czcionek na zaproszenia.

Wybór czcionki na zaproszenia – mała, istotna rzecz

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, warto kierować się zasadą wystarczającego minimalizmu. W jej myśl powinno się ograniczyć do jednego, maksymalnie dwóch krojów pisma, by zachować pewne zasady typografii i nie popaść w kicz, co nawet przy bardzo eleganckich fontach może się zdarzyć. Dlatego pamiętaj, by i temu małemu zagadnieniu poświęcić odpowiednio dużo czasu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl