Jak wybrać kolor i motyw przewodni wesela

Jak wybrać kolor i motyw przewodni wesela

Jak wybrać motyw przewodni wesela?

Każda młoda para pragnie, aby jej wesele było wyjątkowe. Starannie dobiera wszystkie elementy uroczystości, nierzadko planując wydarzenie na wiele miesięcy do przodu. Głowę narzeczonych zaprząta wiele aspektów, a jeden z nich to motyw oraz kolor przewodni. Niektórzy zastanawiają się, czy rzeczywiście w znaczący sposób wpływa na przebieg przyjęcia. Spróbujmy zastanowić się nad tą kwestią.

 

Wesele z motywem przewodnim – czy to dobry pomysł?

Najprostsza odpowiedź na pytanie, czy motyw przewodni wesela ma duże znaczenie, brzmi: tak, z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim to wizytówka, znak rozpoznawczy danego wydarzenia. Dzięki niemu zarówno małżonkowie, jak i zaproszeni będą pamiętać oprawę uroczystości. Trzeba pamiętać, że wesela to popularne imprezy, więc w ciągu całego życia uczestniczy się w dużej liczbie tego typu przyjęć. Warto przyłożyć starań, aby goście zapamiętali to konkretne – nasze.

Kolejny, niezmiernie istotny argument za weselem z motywem przewodnim, to ułatwienie jego organizacji. Ustalenie spójnej koncepcji uroczystości znacznie skraca okres przygotowywań. Młoda para nie musi tracić czasu na przemyślenie każdego dodatku, ponieważ wszystkie są utrzymane w jednakowej stylistyce. Do tej grupy należą m.in. stroje państwa młodych, ozdoby na samochód, dekoracje sali czy papeteria ślubna. Przyjęcie weselne z motywem przewodnim będzie wyglądać na dopracowane oraz starannie przemyślane. Rodzina oraz znajomi z pewnością docenią dobry gust organizatorów.

 

Motyw przewodni wesela – jak go wybrać?

Wybór koloru czy motywu weselnego to kwestia indywidualna. Przyszli małżonkowie mogą kierować się w tym względzie najnowszymi trendami albo własnymi preferencjami. Jeśli bardziej odpowiada im pierwsza metoda, wystarczy sprawdzić, jakie kierunki w danym sezonie podpowiadają modowi specjaliści. Kolor przewodni może być pojedynczy lub tworzyć kombinację z inną barwą. Ważne, aby zachować umiar – inaczej powstanie wrażenie chaosu.

Ci, którzy pragną nadać weselu niepowtarzalny charakter, mogą oprzeć się na jednym z kilku popularnych stylów (glamour, rustykalny, klasyczny, nowoczesny, minimalistyczny, boho). Kolejna opcja, na którą narzeczeni decydują się coraz chętniej, to motyw przewodni nawiązujący do zainteresowań, hobby czy ulubionego miejsca. Zwolennicy tego rozwiązania mają olbrzymi wybór. Ich salę weselną, zaproszenia czy winietki mogą zdobić akcenty z filmu lub książki. Para może postawić na dodatki kojarzące się z konkretnym krajem, dziedziną sportu albo gatunkiem muzycznym. Możliwości jest mnóstwo, gdyż przyszłych małżonków ogranicza wyłącznie ich wyobraźnia.

 

Jak wykorzystać motyw filmowy na naszym weselu

Motywy wesela mogą opierać o różne tematy – ważne, by podejść do nich całościowo i zachować pewien minimalizm. Jeśli małżonkowie nie mogą zgodzić się na jeden motyw przewodni wesela, lepiej by z niego zrezygnowali, niż mieli zaczynać małżeństwo od takiego sporu. Jeśli chcieliby natomiast połączyć jakieś pomysły, co również mogłoby się udać, powinni zachować ostrożność, by nie stworzyć kiczowatej mieszanki.

Warto też skupić się raczej na ozdobach kolorystycznych i ornamentowych. Jeśli chcemy na przykład nawiązać do filmu, powinniśmy zastanowić się nad jego estetyką i wyciągnąć z niej kolory i wzory, ewentualnie jakieś gadżety. Biorąc pod uwagę film z Jamesem Bondem, możemy przypiąć do butelek czarne muszki wykonane z papieru. Kiedy orkiestra lub DJ mają przerwę, na sali może lecieć muzyka filmowa, a stroje Państwa Młodych mogą być zaprojektowane na wzór tych z ulubionej części o angielskim agencie. Planując ściankę do zdjęć, możemy też wykorzystać motyw z czołówki filmu, a samochód, którym pojedziemy do ślubu, może przypominać jeden z tych „bondowskich”. Z kolei, jeśli wolimy Gwiezdne Wojny, możemy wykorzystać na sali kolorystykę z ulubionej planety, suknia Pani Młodej może być z lejącego się materiału jak księżniczki Lei, na winietkach można wykorzystać znane cytaty, a fotobudka może być zaopatrzona w gadżety związane z postaciami z filmu. To, jak daleko posuniemy się z wykorzystywaniem motywów filmowych, zależy tylko od nas, ale należy pamiętać, że im bardziej upodobnimy cały wystrój do filmu, tym bardziej stracimy na elegancji całego przyjęcia.

 

Skąd czerpać inspirację do stworzenia tematu przewodniego wesela

Temat przewodni wesela może opierać się o epokę historyczną jak Starożytny Rzym czy średniowieczny dwór – możemy też wybrać jakiś owoc, gatunek drzewa czy kolor. To ostatnie będzie optymalne, ponieważ pozwoli na zachowanie dużej elegancji przy konkretnej stylistyce. Warto wybrać na przykład dwa kolory, które będą się dopełniać, jak pomarańczowy i fioletowy albo niebieski i żółty. Ślub kojarzy się z bielą, jednak uznanie zdobywają też odważne, ciemne stylistyki. Jeśli dodatki, kwiaty i inne elementy będą dobrze dobrane, można stworzyć niesamowitą stylizację w kolorze czarnym, butelkowej zieleni lub w innym, ciemnym odcieniu. Jednak należałoby zachować tutaj dość bogate, wręcz barokowe zdobienia i zadbać o pewne rozjaśniające elementy jak duża ilość świec. W ten sposób można stworzyć wystrój gotycki lub barokowy, ale żeby zachować elegancję w takim wystroju, warto by też dopasować do niego właściwą muzykę.

Motyw przewodni wesela może oprzeć się o bardzo różne kwestie. Tworząc stylizację Dzikiego Zachodu czy dworu Ludwika XIV, można ustalić dress code i poprosić gości o ubiór zgodny z tematem. Szczególnie jeśli robimy ślub w jakimś konkretnym momencie roku, jak karnawał, jakieś święto – Walentynki lub Boże Narodzenie – czy pora roku jak jesień, możemy wykorzystać nastrój i estetykę towarzyszącą tym wydarzeniom i potraktować je jako nasz temat przewodni wesela.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl